Rožnov pod Radhoštěm:

  • sobota 12. září 19:45 – 21:15 Rožnov p. R. spoluorganizuje Centrum Slunečnice

Vlakem na Brdy za nočním viděním

Naši prapředci se pohybovali na přímém slunečním světle i v temné noci.  Zažívání obou extrémů je důležité pro zdraví očí. O sluneční svit se připravujeme pomocí slunečních brýlí a tmu vytěsnil světelný smog. Meir Schneider doporučuje noční procházky jako výborné cvičení na stimulaci periferního vidění, jako prevenci a léčbu zhoršeného vidění za šera i hlubokou relaxaci přetížené sítnice a zrakového nervu.

Pojďme se vypravit  bezpečně do temného lesa. Na Brdech jsou místa, kam nedosáhne městské osvětlení. Vyrážíme v malé skupince při posledních zbytcích světla a hodinu se pak pohybujeme ve tmě. Tyčinky na sítnici potřebují 40 – 50 minut pobytu ve tmě než naběhne maximální noční vidění. Kromě tmy je třeba i stimulace pohybem.

Pokud jste už delší čas neměli příležitost se procházet v naprosté tmě, bude to pro vás nejen cvičení na oči, ale i silně emoční prožitek. Napojení na naše dávné předky, když si při společné procházce připomeneme, k čemu je náš zrak vybaven. Co je 150 let gramotnosti a 30 let počítačové gramotnosti proti stovkám tisíců let života v divoké přírodě, v boji o přežití.

Doporučené vybavení: pevné boty, baterka (jen pro případ nouze), pláštěnka, batůžek – je vhodné mít volné ruce.

Terén je za denního světla lehce až středně náročný.

Sraz na procházku bývá u pokladen na hlavním nádraží 20 minut před odjezdem vlaku – možno zakoupit výhodnější hromadnou jízdenku. Možno se připojit na nádraží v Dobřichovicích.

Procházka do Šárky pro ty, co neradi šlapou do kopce.

Aktuální info 15.10.: tato akce se může konat pro skupinku 5 lidí, je třeba se přihlašovat.

Sejdeme se na zastávce Divoká Šárka, před McDonaldem. Půjdeme tmou asi 45 minut do Šárky tak, abychom se vyhnuli veřejnému osvětlení. A pak se vrátíme stejnou cestou zpět. Budeme víc než hodinu a půl ve tmě, což naše oči uvítají.

Je možné nechat si auto na parkovišti.

Na Prahu dost slušná tma! Přijďte vyzkoušet.

Cena: 250 Kč

Termíny Praha:

  • úterý 20. října 18:30 – 20:15 Praha 6

Při hodně nepříznivém počasí může být vycházka zrušena – v tom případě bude aktuální informace zde na stránkách

Comments are closed.